Nie sú granule ako granule, viete čím kŕmite?

Nie sú granule ako granule

Viete, čím kŕmite? Ako podrobne ste skúmali obsah a zloženie tých hnedých, či inak farebných granuliek? A viete, čo v tom je vôbec natlačené?

„Voňavá“ výroba instantných granuliek

Možno ste si doteraz nepredstavovali, ako vlastne vzniká obed či večera vášho miláčika, ale napríklad ste aspoň vyčítali, čo je v granulkách obsiahnuté. Existujú dva základné spôsoby výroby – termickou extrudáciou a lisovaním za studena. V prvom prípade sa sypká zmes všetkého, čo napíše výrobca na obal (živočíšne vedľajšie produkty, minerály, popolovina, rastlinné zložky a ďalšie) zmieša s vodou a za vysokej teploty a tlak sa pretlačí cez formičku na granule. V prípade lisovania za studena ide o finančne náročnejšie metódu, kedy sa jednotlivé komponenty pod tlakom zmiešajú so spojivom (napríklad škrob) a pretlačia do stlačených tyčiniek, ktoré sa potom nalámu. Takto pripravené granuly sú výživnejšie, ale menej trvácnejšie ako granule pripravené prvým spôsobom.

Ekonomické granule

Podľa výrobcov a ich snahy o akúsi kvalitu možno granule rozlíšiť do niekoľkých tried. Tie, ktoré spadajú do kategórie „ekonomické granule“, sa vyznačujú snahou zamerať sa na podporu zdravia a kondície. Dôraz je kladený predovšetkým na nízku cenu, ktorá je umožnená lacnými a dostupnými surovinami. Granule tejto triedy obsahujú vysoké percento obilnín a vedľajších živočíšnych produktov, ale sú cenovo prijateľné pre väčšinu majiteľov.

Prémiové granule

Granule, ktoré sa pýši týmto prívlastkom, hľadajú optimálnu rovnováhu medzi kvalitou a cenou. Obsahujú všetky dôležité živiny, ktoré váš pes potrebuje k optimálnemu rastu a udržaniu zdravia. Sú vhodné pre zdravé psy bez väčších výživových potrieb a nárokov. Je potrebné si uvedomiť, že cena u granúl tohto typu už trochu stúpa. Sú to krmivá, ktorých energetická hlavná zložka je tvorená živočíšnymi bielkovinami.

Holistické granule

Holistické granule predstavujú pomyselnú špičku medzi krmivami, vyrábajú sa z niekoľkých druhov mäsa, doplneného o nemalé množstvo ovocia, zeleniny, byliniek a ďalších hodnotných surovín. Vyrábajú sa v bio kvalite, iba z produktov, ktoré spĺňajú požiadavky na ekologickú výrobu, o trvanlivosť sa u nich starajú iba prírodné konzervanty. Tieto krmivá sú vhodné pre všetkých psov, ktorým chce majiteľ dopriať len to najlepšie, ale aj pre psov s alergiami a alebo akýmikoľvek zdravotnými problémami či dispozíciami k nim. Kŕmením holistickým krmivom môžete množstvu problémov svojho psa predchádzať a vo finále tak ušetriť na veterinárnu starostlivosť. Vyššia cena holistického krmiva sa tak rozhodne oplatí.

Barf

Špeciálnou kategóriou je BARF, ktorý sa v poslednej dobe stále viac dostáva do popredia a jeho obľuba stúpa. Stále viac sa rozširuje názor, že pes by mal byť kŕmený prirodzenou stravou. Nič ale nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Pri kŕmení BARF je dôležité nezanedbať správne zloženie a nezabudnete žiadnu z potrebných minerálnych a výživových látok, ktoré čisté mäso neobsahuje, ale v granuliach sú obsiahnuté kompletne.

Čo by granule nemali obsahovať?

V prvom rade, ak hľadáte nespornú kvalitu pre svojho psa, by ste mali hľadieť na to, aby ste nekŕmili čistými obilninami. Pozor na uvedenie zložiek ryža, kukurica či kukuričného škrobu. Váš pes je mäsožravec, nie kravička. Na internete dnes môžete nájsť nespočetné množstvo testov spotrebiteľov, ktoré hodnotia skutočné zložky granúl, aj jednotlivé recenzie používateľov. Ak si aj napriek tomu nie ste istí, poraďte sa s vašim veterinárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.