Zubná hygiena našich psov

Zubná hygiena našich psov

Prečo je potrebné myslieť na zubnú hygienu vašich psov a ako na to?

Rovnako ako nám príde prirodzené si pravidelne čistiť zuby, nemali by sme zabúdať aj na chrup našich chlpatých členov domácnosti – psov. Aj im sa totiž na zuboch tvorí povlak a z povlaku postupne aj zubný kameň, zápal ďasien alebo parodontitída. Skrátka, nášho chlpáča trápia podobné zubné ťažkosti ako nás samotných.

Zubná hygiena psov

Začínajúci zápal ďasien spoznáte napríklad tak, že keď váš chlpatý spoločník otvorí papuľu, nebude to voňavý zážitok. To je ale stále to najmenej. Neliečený zápal zo začiatku nebolí, postupne však pes môže mať také bolesti, že začne odmietať potravu. A samozrejme, čím je ochorenie pokročilejšie, tým dlhšie a náročnejšie je jeho liečenie. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť aj k úmrtiu. Ale nebudeme hneď strašiť niečím takým. Pozrime sa skôr na to, ako sa o zuby svojich psích členov rodiny postarať.

Základom je samozrejme klasické čistenie. Našťastie však nie je potrebné čistiť po každom jedle, ale stačí, keď si na ústnu hygienu vášho miláčika nájdete čas 1-2x týždenne. Medzi samotným čistením, ktoré najlepšie urobíte kefkou na prst, je ale vhodné myslieť aj na priebežnú starostlivosť. A pri tej sa vám budú náramne hodiť dentálne tyčinky s morskou riasou. Tie vďaka aktívnym látkam a mechanickému čisteniu redukujú zubný povlak, zmäkčujú zubný kameň a tiež upokojujú a pomáhajú hojiť rozdráždené ďasná. Okrem čistejších zubov navyše urobíte svojmu psovi radosť zdravou a zároveň chutnou maškrtou. Neobvyklá, mäkká konzistencia núti psy, aby maškrtu riadne žuvali, a tým obrusujú zubný povlak. Navyše sú tyčinky vhodné aj pre starších chlpáčov, ktorí už majú problémy so žuvaním tvrdých maškŕt.

Ak sa potíte pri predstave vášho prsta medzi zubami psa, nebojte sa. Chce to trochu trpezlivosti a zvyku, ale o prsty neprídete. Ideálne je začať hneď od šteňaťa, ale ak sa to nepodarilo, nevadí. Najprv psíka nechajte olízať pastu a zvyknúť si na jej chuť. Potom jemne chyťte papuľu okolo ňufáka a kefkou jemne čistite zuby. Uvidíte, že keď sa nenecháte odradiť v prvotnom boji, časom bude aj čistenie zubov hračka. Aj tak ale určite nechajte svojmu psovi zuby a ďasná skontrolovať u veterinára pri každoročnom očkovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.