Ako žiť so psom, keď máte alergiu na psov?

My psičkári sa nezastavíme pred ničím, a to ani pred alergiou. Ak neumierame, svojich psov sa nevzdáme. Ako si poradiť s alergiou na psov, ak ste alergici, ale svojho miláčika sa nechcete za žiadnu cenu vzdať?

Pudel, írsky pšeničný teriér, bišónik alebo bradáč. Niekoľko málo psov je označované za antialergénnych vplyvom kvality svojej srsti, ktorá má bližšie k vlasom. Nie vždy tomu ale tak je, podstatné totiž je, na čo ste alergickí. Drvivá väčšina alergénov tak úplne nesúvisí s typom srsti, môže ísť o produkty mazových žliaz, roztoče v srsti alebo prachové zrnká. 80% alergikov „na psov“ je teda alergických aj na chocholatého naháča.

Dlhodobé spolužitie so psom aj napriek tomu, že sa alergia prejaví, môže viesť k vážnym komplikáciám. Obyčajná nádcha môže prejsť ku astme a k trvalým problémom s prieduškami, náhle sa môže objaviť vyrážka a ekzém. Samotné umývanie rúk nestačí. Hoci lekári alergikom spolužitie so psom zvyčajne silne neodporúčajú, užívanie práškov a kortikoidné masti môžu prejavy zmierniť. Problém sa tým síce nevyrieši, ale alergikovi sa môže aspoň uľaviť od ťažkého života pod psa.

Pri spolužití s alergénom sa môže u alergika vyvinúť akási tolerancia na domáceho psa. Tento postup býva však žiaľ stále zriedkavejšie, než druhý variant stupňujúcich sa alergických reakcií. Či už sú vaše prejavy alergie akokoľvek silné, rozhodne by ste mali dodržiavať pár Antialergénnych pravidiel – pes by rozhodne nemal spať v spálni, ideálne keby spal vonku v búde. Dbajte na časté vysávanie, aby psie chlpy a prach nepoletovali vzduchom. Za týmto účelom môžete kúpiť vysávač s účinným filtrom pre zachytenie mikročastíc. Upratovanie by v domácnosti alergika mal byť samozrejmosťou a častou rutinou. Pre lepšie dýchanie pomáha aj čistička vzduchu, čím viac stupňov filtrácie, tým kvalitnejšie čistenie a čistejšie ovzdušie pre alergika.

Aj cez všetky možné rady a tipy je stále veľa prípadov, keď sa so psom v domácnosti alergikovi žiť nedarí. Mnohí chovatelia chocholatých naháčov o tom už vedia svoje a pri predaji psíka do novej rodiny starostlivo sledujú, či sa alergia neprejaví naplno a napriek tomu polovica šteniat práve kvôli nezdaru s alergiou putuje späť k chovateľom. Z rovnakého dôvodu vracajú svojich zverencov aj mnohí, ktorí chcú dať šancu psíkom z útulkov. Je otázkou polemizácie, čo presne alergiu u ľudí vyvoláva a prečo sa niekedy objaví až v neskoršom veku a niekedy hneď u bábätka. A aké skúsenosti s alergikov máte vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.