Nie sú granule ako granule, viete čím kŕmite?

Nie sú granule ako granule

Viete, čím kŕmite? Ako podrobne ste skúmali obsah a zloženie tých hnedých, či inak farebných granuliek? A viete, čo v tom je vôbec natlačené?

“Voňavá” výroba instantných granuliek

Možno ste si doteraz nepredstavovali, ako vlastne vzniká obed či večera vášho miláčika, ale napríklad ste aspoň vyčítali, čo je v granulkách obsiahnuté. Existujú dva základné spôsoby výroby – termickou extrudáciou a lisovaním za studena. V prvom prípade sa sypká zmes všetkého, čo napíše výrobca na obal (živočíšne vedľajšie produkty, minerály, popolovina, rastlinné zložky a ďalšie) zmieša s vodou a za vysokej teploty a tlak sa pretlačí cez formičku na granule. V prípade lisovania za studena ide o finančne náročnejšie metódu, kedy sa jednotlivé komponenty pod tlakom zmiešajú so spojivom (napríklad škrob) a pretlačia do stlačených tyčiniek, ktoré sa potom nalámu. Takto pripravené granuly sú výživnejšie, ale menej trvácnejšie ako granule pripravené prvým spôsobom.

Ekonomické granule

Podľa výrobcov a ich snahy o akúsi kvalitu možno granule rozlíšiť do niekoľkých tried. Tie, ktoré spadajú do kategórie “ekonomické granule”, sa vyznačujú snahou zamerať sa na podporu zdravia a kondície. Dôraz je kladený predovšetkým na nízku cenu, ktorá je umožnená lacnými a dostupnými surovinami. Granule tejto triedy obsahujú vysoké percento obilnín a vedľajších živočíšnych produktov, ale sú cenovo prijateľné pre väčšinu majiteľov.

Prémiové granule

Granule, ktoré sa pýši týmto prívlastkom, hľadajú optimálnu rovnováhu medzi kvalitou a cenou. Obsahujú všetky dôležité živiny, ktoré váš pes potrebuje k optimálnemu rastu a udržaniu zdravia. Sú vhodné pre zdravé psy bez väčších výživových potrieb a nárokov. Je potrebné si uvedomiť, že cena u granúl tohto typu už trochu stúpa. Sú to krmivá, ktorých energetická hlavná zložka je tvorená živočíšnymi bielkovinami.

Holistické granule

Holistické granule predstavujú pomyselnú špičku medzi krmivami, vyrábajú sa z niekoľkých druhov mäsa, doplneného o nemalé množstvo ovocia, zeleniny, byliniek a ďalších hodnotných surovín. Vyrábajú sa v bio kvalite, iba z produktov, ktoré spĺňajú požiadavky na ekologickú výrobu, o trvanlivosť sa u nich starajú iba prírodné konzervanty. Tieto krmivá sú vhodné pre všetkých psov, ktorým chce majiteľ dopriať len to najlepšie, ale aj pre psov s alergiami a alebo akýmikoľvek zdravotnými problémami či dispozíciami k nim. Kŕmením holistickým krmivom môžete množstvu problémov svojho psa predchádzať a vo finále tak ušetriť na veterinárnu starostlivosť. Vyššia cena holistického krmiva sa tak rozhodne oplatí.

Barf

Špeciálnou kategóriou je BARF, ktorý sa v poslednej dobe stále viac dostáva do popredia a jeho obľuba stúpa. Stále viac sa rozširuje názor, že pes by mal byť kŕmený prirodzenou stravou. Nič ale nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Pri kŕmení BARF je dôležité nezanedbať správne zloženie a nezabudnete žiadnu z potrebných minerálnych a výživových látok, ktoré čisté mäso neobsahuje, ale v granuliach sú obsiahnuté kompletne.

Čo by granule nemali obsahovať?

V prvom rade, ak hľadáte nespornú kvalitu pre svojho psa, by ste mali hľadieť na to, aby ste nekŕmili čistými obilninami. Pozor na uvedenie zložiek ryža, kukurica či kukuričného škrobu. Váš pes je mäsožravec, nie kravička. Na internete dnes môžete nájsť nespočetné množstvo testov spotrebiteľov, ktoré hodnotia skutočné zložky granúl, aj jednotlivé recenzie používateľov. Ak si aj napriek tomu nie ste istí, poraďte sa s vašim veterinárom.

Zubná hygiena našich psov

Zubná hygiena našich psov

Prečo je potrebné myslieť na zubnú hygienu vašich psov a ako na to?

Rovnako ako nám príde prirodzené si pravidelne čistiť zuby, nemali by sme zabúdať aj na chrup našich chlpatých členov domácnosti – psov. Aj im sa totiž na zuboch tvorí povlak a z povlaku postupne aj zubný kameň, zápal ďasien alebo parodontitída. Skrátka, nášho chlpáča trápia podobné zubné ťažkosti ako nás samotných.

Zubná hygiena psov

Začínajúci zápal ďasien spoznáte napríklad tak, že keď váš chlpatý spoločník otvorí papuľu, nebude to voňavý zážitok. To je ale stále to najmenej. Neliečený zápal zo začiatku nebolí, postupne však pes môže mať také bolesti, že začne odmietať potravu. A samozrejme, čím je ochorenie pokročilejšie, tým dlhšie a náročnejšie je jeho liečenie. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť aj k úmrtiu. Ale nebudeme hneď strašiť niečím takým. Pozrime sa skôr na to, ako sa o zuby svojich psích členov rodiny postarať.

Základom je samozrejme klasické čistenie. Našťastie však nie je potrebné čistiť po každom jedle, ale stačí, keď si na ústnu hygienu vášho miláčika nájdete čas 1-2x týždenne. Medzi samotným čistením, ktoré najlepšie urobíte kefkou na prst, je ale vhodné myslieť aj na priebežnú starostlivosť. A pri tej sa vám budú náramne hodiť dentálne tyčinky s morskou riasou. Tie vďaka aktívnym látkam a mechanickému čisteniu redukujú zubný povlak, zmäkčujú zubný kameň a tiež upokojujú a pomáhajú hojiť rozdráždené ďasná. Okrem čistejších zubov navyše urobíte svojmu psovi radosť zdravou a zároveň chutnou maškrtou. Neobvyklá, mäkká konzistencia núti psy, aby maškrtu riadne žuvali, a tým obrusujú zubný povlak. Navyše sú tyčinky vhodné aj pre starších chlpáčov, ktorí už majú problémy so žuvaním tvrdých maškŕt.

Ak sa potíte pri predstave vášho prsta medzi zubami psa, nebojte sa. Chce to trochu trpezlivosti a zvyku, ale o prsty neprídete. Ideálne je začať hneď od šteňaťa, ale ak sa to nepodarilo, nevadí. Najprv psíka nechajte olízať pastu a zvyknúť si na jej chuť. Potom jemne chyťte papuľu okolo ňufáka a kefkou jemne čistite zuby. Uvidíte, že keď sa nenecháte odradiť v prvotnom boji, časom bude aj čistenie zubov hračka. Aj tak ale určite nechajte svojmu psovi zuby a ďasná skontrolovať u veterinára pri každoročnom očkovaní.

Ako posilniť imunitu vášho psíka

Ako posilniť imunitu vášho psíka

Myslíte s príchodom jesenných a zimných období na posilnenie vlastnej imunity? Napchávate sa vitamínmi, teplo sa obliekate a občas prehltnete nejaké lieky proti chorobám? A ako podporujete imunitu svojho psa?

Vonku alebo vo vnútri?

Dôležitú úlohu vo vývoji imunity vášho psa hrá prostredie, v ktorom žije. Stabilita imunitného systému závisí od mnohých faktorov. Nielen kŕmenie alebo dostatok pohybu, ale aj riziká, ktorým je vystavený váš psík pri prechádzkach. Veľa záleží aj na tom, či váš pes vonku niečo oblíže, či príde do styku s ostatnými chorými psami alebo infekciami v prostredí. Značný vplyv má aj dátum poslednej vakcinácie, odčervenie, prípadne lieky, ktoré stabilne váš pes užíva. A v neposlednom rade je dôležitým faktorom aj stres.

Rady babky bylinkárky

Pre tých, ktorí sa spoliehajú na prírodné podporujúce prostriedky, existuje rad variantov, ktoré si aj môžete sami vypestovať na záhradke. Jedným z najdostupnejších je oregano čiže pamajorán, ktoré pomáha uviesť zažívanie do rovnováhy a tým prospieva imunite, ktorej bunky primárne sídlia v črevách. Antioxidanty v ňom obsiahnuté tiež spomaľujú starnutie a regenerujú. Vďaka antioxidantom sa obľúbenou bylinkou pre psy stal aj petržlen. Stačí nasekať trochu vňate do kŕmenia alebo použiť v sušenej podobe. Pomáha osviežovať dych a naštartovať trávenie aj imunitu. A samozrejme, nesmieme zabudnúť tiež nenahraditeľnú echinaceu!

Čo ponúka lekáreň?

Na trhu je samozrejme nepreberné množstvo prírodných doplnkov pre podporu imunity vášho psa. Najúspešnejším sa v poslednej dobe stal zelený prášok Immunergen, ktorý obsahuje zmes morských rias, vitamínov a minerálov v ľahko vstrebateľnej forme a pri pravidelnom užívaní získava pozitívne referencie aj u napríklad dlhodobo chorých a dusných koní. Počítajte však s vyššou obstarávacou cenou. Pozitívny vplyv na stabilné zdravie vášho psa majú najrôznejšie omega mastné kyseliny (obsiahnuté predovšetkým v rybách a morských plodoch), plody šípok alebo tiež pestrec, ktorý všeobecne regeneruje toľko potrebnú pečeň a vyvažuje zažívanie. Všetky tieto produkty môžete zohnať vo forme olejov, tabletiek alebo prášku, podľa toho, čo vášmu psíkovi vyhovuje.

Čo nepodceniť?

Rozhodne dbajte s príchodom zimného počasia na to, aby váš pes neprechladol a nepremokol. Aj trvalo vonku chovaný pes neocení mokrý kožuch v mrazivom počasí a potrebuje mať zateplené a suché miesto, kam sa môže schovať. Nebojte sa pre prípad núdze zaobstarať vášmu parťákovi trebárs  kvalitné zimné šaty alebo pláštenku. Oceníte to napríklad pri dlhých zimných prechádzkach, kedy sa nemusíte báť o zdravie obličiek vášho psa. Dbajte tiež na psychickú pohodu a vyváženú a pravidelnú stravu svojho maznáčika. Maximálne tým podporíte stabilné zdravie a svoje pokojné spanie.

Ako žiť so psom, keď máte alergiu na psov?

My psičkári sa nezastavíme pred ničím, a to ani pred alergiou. Ak neumierame, svojich psov sa nevzdáme. Ako si poradiť s alergiou na psov, ak ste alergici, ale svojho miláčika sa nechcete za žiadnu cenu vzdať?

Pudel, írsky pšeničný teriér, bišónik alebo bradáč. Niekoľko málo psov je označované za antialergénnych vplyvom kvality svojej srsti, ktorá má bližšie k vlasom. Nie vždy tomu ale tak je, podstatné totiž je, na čo ste alergickí. Drvivá väčšina alergénov tak úplne nesúvisí s typom srsti, môže ísť o produkty mazových žliaz, roztoče v srsti alebo prachové zrnká. 80% alergikov “na psov” je teda alergických aj na chocholatého naháča.

Dlhodobé spolužitie so psom aj napriek tomu, že sa alergia prejaví, môže viesť k vážnym komplikáciám. Obyčajná nádcha môže prejsť ku astme a k trvalým problémom s prieduškami, náhle sa môže objaviť vyrážka a ekzém. Samotné umývanie rúk nestačí. Hoci lekári alergikom spolužitie so psom zvyčajne silne neodporúčajú, užívanie práškov a kortikoidné masti môžu prejavy zmierniť. Problém sa tým síce nevyrieši, ale alergikovi sa môže aspoň uľaviť od ťažkého života pod psa.

Pri spolužití s alergénom sa môže u alergika vyvinúť akási tolerancia na domáceho psa. Tento postup býva však žiaľ stále zriedkavejšie, než druhý variant stupňujúcich sa alergických reakcií. Či už sú vaše prejavy alergie akokoľvek silné, rozhodne by ste mali dodržiavať pár Antialergénnych pravidiel – pes by rozhodne nemal spať v spálni, ideálne keby spal vonku v búde. Dbajte na časté vysávanie, aby psie chlpy a prach nepoletovali vzduchom. Za týmto účelom môžete kúpiť vysávač s účinným filtrom pre zachytenie mikročastíc. Upratovanie by v domácnosti alergika mal byť samozrejmosťou a častou rutinou. Pre lepšie dýchanie pomáha aj čistička vzduchu, čím viac stupňov filtrácie, tým kvalitnejšie čistenie a čistejšie ovzdušie pre alergika.

Aj cez všetky možné rady a tipy je stále veľa prípadov, keď sa so psom v domácnosti alergikovi žiť nedarí. Mnohí chovatelia chocholatých naháčov o tom už vedia svoje a pri predaji psíka do novej rodiny starostlivo sledujú, či sa alergia neprejaví naplno a napriek tomu polovica šteniat práve kvôli nezdaru s alergiou putuje späť k chovateľom. Z rovnakého dôvodu vracajú svojich zverencov aj mnohí, ktorí chcú dať šancu psíkom z útulkov. Je otázkou polemizácie, čo presne alergiu u ľudí vyvoláva a prečo sa niekedy objaví až v neskoršom veku a niekedy hneď u bábätka. A aké skúsenosti s alergikov máte vy?

Privolanie psa

Privolanie psa

privolanie psa
Ako naučiť psa: Privolanie

Privolanie psa je veľmi významný povel, pretože ak neprivoláte psa, tak nemáte psa.
Privolanie je potrebne začať u psíka tým, že si ho uviažeme na dlhej šnúre, ktorá nám poslúži ako také diaľkové ovládanie na psa nie sme nútení za psíkom stále behať, stačí špagát zašliapnuť a potom nikam neutečie. Začneme tým, čo je to reflexný oblúk tzv. “dlhé vedenie” a prečo ho vôbec spomíname.

U privolanie sa jedná v podstate o to, že zvukový vnem (povel) je zaznamenaný sluchovým centrom. Sluchové centrum odovzdá signál do CNS (centrálnej nervovej sústavy, alebo všeobecne do hlavy), kde je spracovaný a vyhodnotený. To všetko trvá u psa 1 až 3 sekundy (Veľké dogy, Molos a pod.). U malých a pracovných plemien je to väčšinou niekde okolo 1 sekundy.

Základný povel: “Ku mne, alebo Poď sem, na povelu nezáleží, len musí byť vždy rovnaký, počkáte 1s potom pomocou vopred pripravenej šnúrky zatiahnete jedným ťahom psa až k sebe. Tým spojíte povel “Ku mne” s tým, že chcete, aby bol pes u vás. Psíka samozrejme pochválite, že prišiel, aj keď nie dobrovoľne. Každý povel totiž platí do zrušenia povelom nasledujúcim, preto nikdy nepoužívajte povelový mix napríklad “ku mne” “sadni”.

Základný výcvikový kľúč sa skladá z piatich po sebe idúcich prvkov : povel – pauza – mechanická pomoc – pochválenie a počkanie. Pokiaľ tento výcvikový kľúč dodržíte, čoskoro váš psík pochopí, čo povel Privolanie znamená. Psíka m zbytočne “neunavujte” neustálym opakovaním povelu.

Zvyčajne si psa zavolajte raz alebo dvakrát úplne náhodne, ak uvedený povel splní, po chvíli ho pustíte a dáte mu voľno a viac sa rovnakým povelom nezaoberáte. Zbytočne by ste si tým pokazili priateľské vzťahy. Všetko by malo pre vášho psíka vyzerať tak, aby si myslel, že si ho voláte preto, že si ho chcete pohladiť a alebo sa s ním len jednoducho pomaznať.

Prečo sa nachádza v strede pelechu jamka ?

Odpoveď – ODVEKÝ PUD

Na nižšie uvedenom videu je možné vidieť správanie sa vlka a jeho „stlanie“ si pelecha.
Väčšinou je možné túto aktivitu pozorovať pri fenkách, ktoré sú kotné. Ale rovnako tak aj psy si hrabú pelech, aby si ho prispôsobili pre svoje pohodlie.
Väčšina našich pelechov sú takémuto pohodliu psíkov prispôsobené, čiže o podobné pohodlie sa nie je potrebné obávať 🙂