Privolanie psa
Privolanie psa je veľmi významný povel, pretože ak neprivoláte psa, tak nemáte psa.
Privolanie je potrebne začať u psíka tým, že si ho uviažeme na dlhej šnúre, ktorá nám poslúži ako také diaľkové ovládanie na psa nie sme nútení za psíkom stále behať, stačí špagát zašliapnuť a potom nikam neutečie. Postačuje aj tenké lano. Začneme tým, čo je to reflexný oblúk tzv. „dlhé vedenie“ a prečo ho vôbec spomíname.
U privolanie sa jedná v podstate o to, že zvukový vnem (povel) je zaznamenaný sluchovým centrom. Sluchové centrum odovzdá signál do CNS (centrálnej nervovej sústavy, alebo všeobecne do hlavy), kde je spracovaný a vyhodnotený. To všetko trvá u psa 1 až 3 sekundy (Veľké dogy, Molos a pod.). U malých a pracovných plemien je to väčšinou niekde okolo 1 sekundy.
Základný povel: „Ku mne, alebo Poď sem, na povelu nezáleží, len musí byť vždy rovnaký, počkáte 1s potom pomocou vopred pripravenej šnúrky zatiahnete jedným ťahom psa až k sebe. Tým spojíte povel „Ku mne“ s tým, že chcete, aby bol pes u vás. Psíka samozrejme pochválite, že prišiel, aj keď nie dobrovoľne. Každý povel totiž platí do zrušenia povelom nasledujúcim, preto nikdy nepoužívajte povelový mix napríklad „ku mne“ „sadni“.
Základný výcvikový kľúč sa skladá z piatich po sebe idúcich prvkov : povel – pauza – mechanická pomoc – pochválenie a počkanie. Pokiaľ tento výcvikový kľúč dodržíte, čoskoro váš psík pochopí, čo povel Privolanie znamená. Psíka m zbytočne „neunavujte“ neustálym opakovaním povelu.
Zvyčajne si psa zavolajte raz alebo dvakrát úplne náhodne, ak uvedený povel splní, po chvíli ho pustíte a dáte mu voľno a viac sa rovnakým povelom nezaoberáte. Zbytočne by ste si tým pokazili priateľské vzťahy. Všetko by malo pre vášho psíka vyzerať tak, aby si myslel, že si ho voláte preto, že si ho chcete pohladiť a alebo sa s ním len jednoducho pomaznať.