Ako posilniť imunitu vášho psíka
Myslíte s príchodom jesenných a zimných období na posilnenie vlastnej imunity? Napchávate sa vitamínmi, teplo sa obliekate a občas prehltnete nejaké lieky proti chorobám? A ako podporujete imunitu svojho psa?
Vonku alebo vo vnútri?
Dôležitú úlohu vo vývoji imunity vášho psa hrá prostredie, v ktorom žije. Stabilita imunitného systému závisí od mnohých faktorov. Nielen kŕmenie alebo dostatok pohybu, ale aj riziká, ktorým je vystavený váš psík pri prechádzkach. Veľa záleží aj na tom, či váš pes vonku niečo oblíže, či príde do styku s ostatnými chorými psami alebo infekciami v prostredí. Značný vplyv má aj dátum poslednej vakcinácie, odčervenie, prípadne lieky, ktoré stabilne váš pes užíva. A v neposlednom rade je dôležitým faktorom aj stres.
Rady babky bylinkárky
Pre tých, ktorí sa spoliehajú na prírodné podporujúce prostriedky, existuje rad variantov, ktoré si aj môžete sami vypestovať na záhradke. Jedným z najdostupnejších je oregano čiže pamajorán, ktoré pomáha uviesť zažívanie do rovnováhy a tým prospieva imunite, ktorej bunky primárne sídlia v črevách. Antioxidanty v ňom obsiahnuté tiež spomaľujú starnutie a regenerujú. Vďaka antioxidantom sa obľúbenou bylinkou pre psy stal aj petržlen. Stačí nasekať trochu vňate do kŕmenia alebo použiť v sušenej podobe. Pomáha osviežovať dych a naštartovať trávenie aj imunitu. A samozrejme, nesmieme zabudnúť tiež nenahraditeľnú echinaceu!
Čo ponúka lekáreň?
Na trhu je samozrejme nepreberné množstvo prírodných doplnkov pre podporu imunity vášho psa. Najúspešnejším sa v poslednej dobe stal zelený prášok Immunergen, ktorý obsahuje zmes morských rias, vitamínov a minerálov v ľahko vstrebateľnej forme a pri pravidelnom užívaní získava pozitívne referencie aj u napríklad dlhodobo chorých a dusných koní. Počítajte však s vyššou obstarávacou cenou. Pozitívny vplyv na stabilné zdravie vášho psa majú najrôznejšie omega mastné kyseliny (obsiahnuté predovšetkým v rybách a morských plodoch), plody šípok alebo tiež pestrec, ktorý všeobecne regeneruje toľko potrebnú pečeň a vyvažuje zažívanie. Všetky tieto produkty môžete zohnať vo forme olejov, tabletiek alebo prášku, podľa toho, čo vášmu psíkovi vyhovuje.
Čo nepodceniť?
Rozhodne dbajte s príchodom zimného počasia na to, aby váš pes neprechladol a nepremokol. Aj trvalo vonku chovaný pes neocení mokrý kožuch v mrazivom počasí a potrebuje mať zateplené a suché miesto, kam sa môže schovať. Nebojte sa pre prípad núdze zaobstarať vášmu parťákovi trebárs kvalitné zimné šaty alebo pláštenku. Oceníte to napríklad pri dlhých zimných prechádzkach, kedy sa nemusíte báť o zdravie obličiek vášho psa. Dbajte tiež na psychickú pohodu a vyváženú a pravidelnú stravu svojho maznáčika. Maximálne tým podporíte stabilné zdravie a svoje pokojné spanie.
to krmenie je klucove … my davame brit monoprotein … otuzujeme vodou len v lete pocas horucich letnych dni … ked sme na prechadzke a prsi tak vzdy ked sa vratime dom tak ho poriadne osusime a az potom dame do vybehu a pri extremnych mrazoch ho davame do pivnice